نرم افزار  MSC visual nastran


یك نرم افزار مهندسی چند منظوره مدولهای به كار رفته در این نرم افزار مجموعه ای از برنامه ها را شامل میشود كه مربوط به پردازش هندسه ، اسمبل كردن ، اعمال شرایط مرزی ، حل ماتریسها ،محاسبه مقادیر خروجی و …. میباشند . به عبارت دیگر ویژوال نسترن آنالیز دینامیكی را نیز به صورت كاملتر انجام میدهد .
در كل ویژوال نسترن برای آنالیز دینامیكی – ارتعاشی حركت اجزای مكانیزم ها و شبیه سازیها و در اتوماسیونهای صنعتی بسیار سودمند و پر كاربرد میباشد و از مقبولیت و اعتبار بالایی برخوردار است .
نرم افزار NASTRAN VISUAL علاوه بر امكانـات MODEL WORKINGداراي امكانـات مـدل سازي و تحليل هاي اجزاء محدود مي باشد. همراهي تحليل هاي اجـزاء محـدود ايـن نـرم افـزار بـا تحليل هاي ديناميكي باعث شده تااين نرم افزار به يكي از پر كاربرد ترين نرم افـزار بـه يكـي از پـر كاربرد ترين نرم افزار هاي مكانيك تبديل شود. تحليل هاي اجزاء محدود اين نرم افزار شامل تنش هاي اسـتاتيكي، ارتعاشـات آزاد، تحليـل تـنش
ديناميكي و بهينه سازي پارامتري و… مي باشد.

2 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نرم افزار CATIA:

نرم افزار کتیا یکی از قویترین نرم افزارهای موجود در دنیاست که بدلیل کارایی زیاد هم در صنایع مادر و هم در صنایع کوچکتر و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کاربرد فراوانی دارد، این نرم افزار بدلیل دارا بودن ماژول­های مختلف می­تواند بسیاری از نیازهای طراحی و محاسباتی را بصورت همزمان تامین نماید بهمین دلیل در زمره نرم افزارهایی [۱]CAD/CAM/CAE قرار میگیرد. از آنجایی که در بسیاری از صنایع تنها از قابلیت­های CAD این نرم­افزاراستفاده می­شود، این نرم­افزار در ایران به عنوان نرم­افزار نقشه کشی معروف شده است؛ حال آنکه این نرم افزار قابلیت انجام محاسبات تحلیلی و استخراج دستورات ماشین­های عددی معروف به G-code را نیز دارا می باشد.

11

[۱] CAD: computer Aided Design
CAM: : computer Aided Manufacturing

CAE: : computer Aided Engineering

نرم افزار ANSYS:

نرم افزار انسیس از جمله نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک، عمران و هوافضاست که در زمره نرم افزارهای CAE قرار می­گیرد. ورژن­های جدید این نرم افزار بسیار کاربردی شده­اند و رابط کاربری این نرم افزار توسعه فراوانی یافته است. از این نرم افزار می­توان در انواع تحلیل­های مکانیکی استفاده نمود. انسیس قابلیت تحلیل مسائل گوناگون و متنوع مهندسی از قبیل حرارت، سیالات، مغناطیس، الکترواستاتیک، الکتریسیته، سازه، ارتعاشات، استاتیک و  … را داراست. کاربرد این نرم افزار با امکان برقراری ارتباط با سایر نرم افزارها توسعه فراوانی یافته است به گونه­ای که تبدیل به یکی از بهترین ابزارها برای هر نوع مسئله تحلیلی با هر هندسه­ای شده است.

20 21

نرم افزار ABAQUS:

آبا کوس نرم افزاری تحلیل و بسیار دقیق می­باشد که قابلیت حل طیف گسترده­ای از مسائل مهندسی مکانیک را دارا می­باشد که در زمره نرم افزارهای CAE قرار می­گیرد. صحت و دقت نتایج حاصل از این نرم­افزار به­گونه ایست که در بسیاری از مقالات تخصصی نتایج حاصل از تحلیلت­های بدست آمده توسط این نرم افزار مورد استناد قرار می­گیرد. استفاده از این نرم افزار در مسائل استاتیکی، ضربه، کامپوزیت، تحلیل شکست قطعات ورشد ترک و… توسعه فراوانی یافته است.

30

نرم افزار CarSim:

نرم افزار کارسیم (CarSim) یک نرم افزار بسیار کاربردی در زمینه تحلیل دینامیکی خودرو و مجموعه های خودرویی است. امروزه از این نرم افزار در بسیاری از خودرو سازی ها برای بررسی اثرات عملکرد جاده ای بر خودرو استفاده می شود. این نرم افزار دارای رابط کاربری نسبتا ساده ای است که استفاده از آن را برای دانشجویان مهندسی خودرو و مهندسی مکانیک بسیار آسان نموده است. از ویژگی های بارز این نرم افزار قابلیت نمایش رفتار خودرو تحت تاثیر تست های استاندارد و یا هر تست دلخواه دیگر به صورت انمیشن است. همچنین نتایج عددی با استفاده از نمودارهای شناخته شده رفتار دینامیکی خودرو قابل استخراج می­باشد. با استفاده از این نرم­افزار می­توان سیستم­های دینامیکی خودرو (چرخ­ها، سیستم تعلیق، ترمز و فرمان) را به گونه­ای طراحی نمود که خودرو دارای بهترین عملکرد دینامیکی باشد.

40

نرم افزار Inventor:

نرم افزار اینونتور ابزاری بسیار قوی برای ارائه نقشه­های دو بعدی و سه بعدی بصورت کاملا کاربردی و با رابط کاربی بسیار آسان می­باشد. این نرم ازار با دارا بودن library بسیارقوی و در دسترس ذاشتن بسیاری از قطعات صنعتی بصورت آماده این امکان را فراهم میت­سازد که طراح با فراغ بال به خلق نوآوری در طراحیخود بپردازد. این نرم افزار در زمره نرم افزارهای CAD می­باشد

50